Ajankohtaiset
Rahoitusta on jo nyt liian vähän sote- palvelujen tuottamiseksi riittävinä
Lue lisää »Pitääkö olla oikeus valita riittämätön hoito?
Lue lisää »Muualla verkossa
Jaa eteenpäin
Tapahtumakalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
EK:n Häkämies vaarantaa yhteiskuntarauhan ja kansan toimeentulon
EK:n Häkämies vaarantaa yhteiskuntarauhan ja kansan toimeentulon.
EK:n toimitusjohtaja Häkämiehen, entisen kokoomuspoliitikon ilmeisen selvä tavoite on ammattijärjestöjen nujertaminen. Hallituksen pakkolakiesitykset, eli lailla säädetty kielto sopia työehtosopimuksella lakia paremmin työehdoista, näyttää olevan kokoomuslaisen Häkämiehen päätavoite.
Tätä osoittaa myös hänen vähättelevä ja ylimielinen asenteensa EK:n edellisen arvostetun ja kokeneen työmarkkinajohtajan Lasse Laatusen sopimisen tärkeyttä edustavaa mielipidettä kohtaan.
EK:n nykyinen johto näyttää olevan valmis ottamaan vastuulleen suuretkin kansantalouttamme vahingoittavat yhteiskunnalliset häiriöt, kunhan vain saa alistettua palkansaajat pakkovallan alle ja ammattiyhdistysten vaikutusmahdollisuuden mitätöityä Suomessa.
V.S 25.9.2015
| ||