Ajankohtaiset
Rahoitusta on jo nyt liian vähän sote- palvelujen tuottamiseksi riittävinä
Lue lisää »Pitääkö olla oikeus valita riittämätön hoito?
Lue lisää »Muualla verkossa
Jaa eteenpäin
Tapahtumakalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Apua tarvitsevia vähäosaisia ei tarvitse panna tappelemaan samasta eurosta
Apua tarvitsevia vähäosaisia ei tarvitse panna tappelemaan samasta eurosta
Sipilän hallitus on ottanut vastaan ja sitoutunut ottamaan vielä paljon lisää turvapaikan hakijoita Suomeen. Heitä on myös Suomessa jo entuudestaan. Ihmisarvon ensisijaisuuden kunnioittaminen merkitsee sitä, että myös Suomeen ulkomailta muuttaneita ja Suomesta turvapaikkaa hakevia kohdellaan Suomen perustuslakiin kirjattujen perusarvojemme mukaisesti.
Erityisesti perussuomalaiset väittävät, että näin toimittaessa ja turvapaikan hakijoille ihmisarvoisen kohtelun järjestäminen vie euroja Suomen kantaväestön vähäosaisilta. Totuus on kuitenkin aivan muuta. Eurot ovat vieneet kansalta hyväosaiset rikkaat tileilleen ja ylellisen elämänsä rahoittamiseen.
Sipilä, Soini ja Stubb sekä heidän puolueensa eivät ole kohdelleet yhdenvertaisesti Suomen väestöä. Suuryrityksille, hyväosaisille ja rikkaille veronkiertäjille on jo otettu kansalta, myös jopa köyhiltä ja kaikilta sairailta ja lisäksi hallitus valmistelee ohjelmansa mukaisesti uusia lakeja, jotta hallituspuolueet voivat siirtää vielä lisää kansalta näille rikkaille.
Ihmisarvon ensisijaisuus on jäänyt näiltä puoluejohtajilta ja heidän puolueiltaan sinne ennen eduskuntavaaleja pidettyihin vaalipuheisiin, hallitusohjelmassa se ei ilmene eikä hallituksen politiikassa tekoina.
Ei nytkään pidä asettaa vastakkain taistelemaan samasta eurosta vähäosaisia ja avun tarpeessa olevia ihmisiä siitä riippumatta ovatko he Suomen kantaväestöä, maahanmuuttajia tai turvapaikan hakijoita.
Kaikille kyllä voidaan taata Suomen perustuslain mukainen ja ihmisoikeuksia kunnioittava kohtelu ja apua tarvitsevalle antaa tarvittava apu tekemällä toisenlaista yhteiskuntapolitiikkaa.
V.S. 23.5.2016
| ||