Ajankohtaiset
Rahoitusta on jo nyt liian vähän sote- palvelujen tuottamiseksi riittävinä
Lue lisää »Pitääkö olla oikeus valita riittämätön hoito?
Lue lisää »Muualla verkossa
Jaa eteenpäin
Tapahtumakalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Palveluja uhkaa heikennykset ja kuntia näivettyminen
Palveluja uhkaa heikennykset ja kuntia näivettyminen
Kuntavaalien kampanjointi on nyt käynnistymässä. Kuntia koskee nyt historiallisesti katsoen mullistavimman kuntia koskevan ja kuntien yhteiskunnallista asemaa näivettävän muutoksen valmistelu.
Lakeja muuttaen kunnilta ollaan poistamassa vaikutusvalta väestön hyvinvoinnin kannalta keskeisistä asioista eli sosiaali- ja terveydenhuollon järjestämisestä ja tuottamisesta.
Kaikessa ja kaikkialla tulee nostaa esille nyt ja pitää esillä aina vaaleihin saakka kokoomuksen, perussuomalaisten ja kepun ajama sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämisen muutos, jossa kunnilta ja kuntalaisilta viedään pois mahdollisuus itse vaikuttaa sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämiseen, tuottamiseen, lääkäreiden ja hoitajien määrään, terveysasemien sijaintiin ja määrään, vanhuspalvelujen hoivayksiköiden sijaintiin ja määrään, kotipalvelujen saatavuuteen ja laatuun, lastensuojelun toteuttamiseen, perhepalvelujen saatavuuteen ja laatuun,
omaishoitajien määrään ja tukeen jne. sekä erityisesti on vielä korostettava sitä, että kokoomus, perussuomalaiset ja kepu ovat päättäneet leikata 2019 alkaen jokaisena seuraavana lähivuotena toimintaan tarvittavaa rahoitusta maakunnalta, jolle järjestämisvastuun siirtämistä he ajavat.
Tämä kokoomuksen, perussuomalaisten ja kepun ajama muutos merkitsee kaikissa ainakin suurissa kunnissa sosiaali- ja terveyspalvelujen heikentymistä sekä perustason lääkäriasemien vähenemistä ja perustason palveluistakin osa siirtyisi kunnan ulkopuolelta hankittavaksi. On myös muistutettava siitä, että vaikka näiden hallituspuolueiden kansanedustajista useat kuntien valtuutettuina puhuvat taktisesti kriittisesti valmisteltavasta muutoksesta ja kuntien aseman näivettämisestä, ovat he kuitenkin yhtenä rintamana eduskunnassa ja Sipilän hallituksessa ajamassa
tätä väestön palvelujen heikentämistä.
Samalla on hyvä tuoda julki vaalikampanjoinnissa tietenkin se, miten itse haluamme sosiaali- ja terveyspalvelujen oikea-aikaista saatavuutta ja niiden laatua kehittää.
V.S. 14.1.2017
| ||