Ajankohtaiset
Rahoitusta on jo nyt liian vähän sote- palvelujen tuottamiseksi riittävinä
Lue lisää »Pitääkö olla oikeus valita riittämätön hoito?
Lue lisää »Muualla verkossa
Jaa eteenpäin
Tapahtumakalenteri
Ma | Ti | Ke | To | Pe | La | Su |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Ulkoistaminen ja yksityistäminen
Kunnissa on viime vuodet ulkoistettu ja yksityistetty . Meno on ollut harkitsematonta omasta palvelutuotannosta luopumista ja myös monien omien toimintojen sijoittamista yksityisiltä yrityksiltä vuokrattuihin tiloihin. Tähän tällaiseen yksityistämiseen ei ole arvioni mukaan mitään tuotantotaloudellista perustetta. Ennemminkin lienee kysymys ideologisesta toimintamallista. Tämä oikeistoideologia on lopulta veronmaksajille kallis vaihtoehto.
Tuotantotaloudellisesti ja toiminnan saatavuuden sekä laadun hyvänä pysymisen varmistamiseksi omana toimintana tuottaminen ja itse omistetuissa tiloissa toimiminen on yleensä paras vaihtoehto. Omaa toimintaa on kuitenkin kehitettävä koko ajan. Turhaa tekemistä on jatkuvasti yhteistyössä etsittävä ja se on poistettava. Samoin niin sanottu turha ja työntekijöitäkin turhauttava byrogratia on poistettava toiminnasta. Oman toiminnan kehittäminen pitää olla jokaisella organisaatiossa toimivalla henkilöllä osa jokapäiväistä toimintaa.
Palvelujen ostaminen on tuotantotaloudellisesti perusteltavissa vain silloin, kun ostettava palvelu on harvoin tarvittavaa tai palvelutarpeessa ennalta arvattavasti syntyy lyhytkestoinen voimakas kysyntähuippu. Myös silloin kun kunnalla itsellään ei ole hetkellistä osaamista työn sujuvaan ja laadukkaaseen suorittamiseen, on ostopalvelu perusteltavissa. Säännöllisesti tarvittavaa, jatkuvaa tai usein toistuvaa palvelua ei kannata ostaa ulkoa. Se ei voi tulla saman laatuisena ja lakeja noudattavan yksityisen työnantajan toimintana tuotettuna kunnalle edullisemmaksi kuin kunnan omana toimintana tuotettu palvelu. Edellyttäen tietenkin, että kunta huolehtii henkilöstönsä ammattitaidon jatkuvasta kehittämisestä.
Pitkäaikainen minkä tahansa kiinteistön tai huoneiston vuokraaminen ulkopuoliselta ei ole kannattava toimintatapa. Kunta joutuu maksamaan vuokraamiensa kiinteistöjen ja huoneistojen vuokrissa omistajille sijoitetusta pääomasta korkoa, joka on 2 - 3 kertaa korkeampi kuin mitä kunta joutuisi maksamaan lainakorkoa pääomamarkkinoilta nostamastaan omaan investointiinsa tarvitsemastaan lainasta. Useilla kunnilla. mm. Espoolla on myös erittäin suuri sijoitusomaisuus arvopaperimarkkinoille sijoitettuna. Nyt ja lähivuosina on viisasta käyttää näitä varoja omien investointien rahoitukseen. Aina kun kysymyksessä on pitkäaikainen minkä tahansa kiinteistön tai huoneiston tarve kunnan kannattaa toteuttaa se omana investointina.
Kun on tuotantotaloudellisesti järkevää ostaa palvelu ulkoa, on se tietenkin jo kunnallisia hankintoja koskevan lainkin mukaan kilpailutettava. Kilpailutettaessa on kuitenkin aina kilpailutettava hinnan lisäksi myös palvelun tuottajan kyky ja takuu laatuvarmuudesta. Viimeaikaiset julkisuuteenkin tulleet tapaukset eivät ole kunniaksi tekijöille eikä kuntapäättäjille.
| ||